nedeľa 27. januára 2019

116. Na lesnej križovatke


TÁŇA:

Na lesnej križovatke prehovára muchotrávka k steblu trávy. Kamienok z násypu na ceste ku kukučke na smreku. Prehovára aj včela k čmeliakovi, kaluž k vetru, čakanka k rosničke, malina k breze, bukvica k zemežlču, pavúk k popadanému ihličiu a tak podobne. Na lesnej križovatke zastal čas. Monumentami slúžiacimi na orientáciu ľudí sú napríklad storočný dub, čerešna zhorená a zasiahnutá bleskom, kamenný pomník, altán, vodopád, lávka cez rieku či studnička, pri ktorej sa zavše všetci radi osviežia. Čas zastal, prinajlepšom zostal na vlakovom nástupišti spolu s turistami alebo výletníkmi stúpajúcimi do jemného svahu lemovaného hustým porastom bazy, jelše, javora a buka. Na to, aby sa nestratili im poslúži len mapa starostlivo zabalená v plastovom obale (v prípade dažďa) a jej farebné piktogramy. Žiadne značenie, žiadne pruhy na ceste, žiadne predbiehanie sa, ruch ulice. Vlak odchádza a v prírode nastáva ticho. Ľudské ucho je omnoho viac citlivejšie. Rytmické "kukuk, kukuk, kukuk", prelet hmyzu popred hlavu, potôčik v diaľke. Je to ako vchod do čarovného kráľovstva. Turista sa obzrie. Tam, kde vošiel do lesa, je len hustý porast cez ktorý nevidno von. Ľudia väčšinou skĺzavajú k takým veciam, že si začnú všímať detaily okolo seba. Hríb vyrastajúci zo stromu, miniatúrne papradie na skale, pavučina s kvapkami vody, imelo popadané na zemi, ligotajúce sa kamienky a ja neviem čo všetko.

Na lesnej križovatke často objavíme turistický rozcestník. (Často obrastený kmeňom stromu.) Slúži nám ako malá nápoveda, keby sme náhodou nevedeli, ktorým smerom pokračovať alebo by sme boli zo všetkej tej prírody takí odviazaní, že by sme dokonca dali možnosť zmene plánu. Existujú aj prípady ľudí, ktorí sa strácajú radi a zámerne. Späť k rozcestníku. Je libo šľapať na vrchol hory s vidinou nádherného výhľadu, občas si oddýchnuť, pozrieť sa späť a vidieť ako veľa sme už vyšlapali, uvariť si kávu v kosodrevine a pobozkať blížneho svojho? Alebo sa držať v doline a lemovať riečku, pri ktorej nazbierame maliny, mätu, zavesíme hamak a zaspíme s komármi medzi stromami pozorujúc a otáčajúc si v rukách malé šištičky jelše? Ešte stále môžeme ísť k horárni pod štyrmi lipami, založiť oheň a opiecť si kus slaniny. Jaskyňa? No vidíte. Veľa ľudí volí jaskyňu ako miesto príjemného schladenia sa po výšlape. 

Tak či onak, lesné križovatky ponúkajú mnoho ciest. Stačí si len vybrať z rozcestníka alebo ísť jednoducho za nosom.  

(Fotky sa po kliknutí zväčšia)


Niekde pri Silici © Tatiana

Veľká Fatra © Tatiana

Pod Suchým vrchom, Veľká Fatra © Tatiana

Sitno © Tatiana

Malé Karpaty © Tatiana

Klátová Nová Ves © Tatiana

Malé Karpaty © Tatiana

Les © Tatiana

Banská Štiavnica © Tatiana

Les © Tatiana

Bezovec © Tatiana

Bezovec © Tatiana

Bezovec © Tatiana

Sitno © Tatiana


RADKA:


Nič z toho, čo mám na sebe nie je funkčné. Je mi mokro, asi aj zima a pomaly prestávam vidieť pred seba. Vlhká hmla sa ma dotýka viac než čokoľvek iné. Neoznačené rázcestie ma irituje. Kričím a nadávam hlasnejšie, než reálne dokážem. Nevábia ma hlasy sirén, ani svetielko v čarovnej chalúpke. Vidím o tri kroky vpred a o dva vzad, ale teraz si potrebujem vybrať stranu. Samozrejme, že by som mohla vedieť kam, ale cesta za mnou je už dávno zarastená a reverse je aj tak neprijateľným druhom herného módu. Mohla som sa lepšie pripraviť, pozrieť sa trebárs do mapy, že. Ja som sa však chcela nechať pohltiť lesom, nech mach pokryje moje nohy a divé zvery pristúpia bližšie, aby som im mohla hľadieť do očí.

Nič z toho sa nestalo a teraz mám rázne vykročiť trochu akoby doprava alebo prudko doľava. Určite by mi pomohlo keby tu bola umiestnená aspoň nejaká značka, hoci aj v cudzom jazyku. By mi bolo bývalo tu tiež neplatí. Nikto mi za tie kroky neplatí. Všetko si to odšlapem sama aj s povrchným dychom. Krásu nevidím, už je tma. Avšak cítim všetky zemité vône vďaka ktorým viem, že som tu správne. 
 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára