streda 9. mája 2018

114. Tri plastové stoličky pred činžiakom. Filmový obraz.

TÁŇA:


1. EXT. Zadný dvor neveľkého tehlového nájomného domu, tzv. činžiaku. Celok, neskôr statické detaily

Dvor je svojím spôsobom obyčajný, no nachádza sa na ňom mnoho zaujímavých detailov, ktoré vypovedajú o spôsobe života a obyvateľoch danej lokality. Tri plastové stoličky pod smrekom, pred nimi stolček zo zrezaného kmeňa stromu, na ňom v pohári usadeniny z kávy (turka), v druhom pohári špaky z cigariet zaliate vodou. Rozvešané prádlo na šnúrach a pripevnené štipcami, vtáčia búdka, futbalka pod kríkmi.

Okná bytovky sú otvorené, záclony povievajú, počuť šum rádia a manželskú hádku.

"To si nevarilaaa Ty, varilaaa to tvoja matka!"

RADKA:


OBRAZ 1 / EXT / DEŇ / PARKOVISKO PRED ČINŽIAKOM / CELOK / STATICKÝ ZÁBER

Svieti ostré letné slnko. V okolí je absolútne ticho, nikde nikoho.  Tri biele plastové stoličky sú blízko seba, zoradené do takého tvaru, aby na seba prípadní sediaci navzájom dobre videli. Je to dominanta prázdneho parkoviska vyskladaného z panelov. Kostolný zvon dynamicky a nahlas odbíja dvanástu hodinu. Vzduch stojí. S posledným úderom zvonu vchádza do záberu staršia, robustnejšia žena zabalená do mokrého uteráku. Približuje sa k stoličkám a sadne si do stredu. Sústredene sa pozerá priamo do kamery. Na rukách začína počítať do desať. Pri naplnení tohto počtu necháva dlane smerovať do kamery. Po krátkej chvíli zotrvania v tejto póze začína rátať naspäť, ale na vyjadrenie číslic používa iné prsty, než predtým. Končí so zaťatými päsťami. 

štvrtok 3. mája 2018

113. Dopoludnie v cukrárni

TÁŇA:

Je skoré ráno. Zita si oblieka svoju vyžehlenú bielu blúzu a jemnunko ružovú sukňu. Zlaté kučery má usporiadané krásne jednu za druhou, zopnuté takmer neviditeľnými sponkami. Dáva si pozor, aby sa jej rúž neotlačil o zuby. Vie, že si ju zákazníci v zrkadle za ňou a cez pult pred ňou detailne obzerajú. 

Popod pergolu vchádza ku dverám, otvára ich, ranné slnko ju osvetľuje zľava aj zprava. Vo svojej malej miestnosti si zloží kabelku, posledný krát sa naparfémuje, kráča ku chladničke z ktorej vyberá obrovskú bielu krabicu, tú pokladá na pult pred sebou, vyťahuje postriebrené náradie a zo škatule opatrne prekladá zákusok za zákuskom do interiérovej cukrárenskej vitríny. 

Zita si dáva záležať na dodávateľoch. Kedže je milovníčkou pastelových farieb, dezerty musia jeden s druhým ladiť a žiaden by nemal vyčnievať z pastelovej palety. Jej hracie pole musí byť dokonalé. Deň čo deň predsa môže nastať jej šanca a ona verí, že raz do prevádzky zablúdi ten, ktorého opantá našľahaným krémom, naglazovanou čerešničkou, lesklým želé, majstrovsky uhladenou plnkou, exemplárne položeným fondánom, bravúrnym rezom, prvotriednym zdobením a samozrejme poriadne stiahnutou zásterou tesne pod prsiami. Ona sa vystrie nad umytý riad, počká, kým sa zákazník usadí a smelo vykročí jeho smerom. Bude sedieť v cukrárni sám a ona mu spraví tu najlepšiu kávu. Pri jej príprave ho bude nenápadne pozorovať cez navŕšené zmrzlinové kornútky. Napätie bude krájať len točiaci sa centilátor nad jeho hlavou. Bude sa k nej vracať až ju nakoniec pozve do snackbaru a ona si objedná bublinkové šampanské. 

Toto je jej sen. Pokiaľ sa splní, naberá zmrzlinu deťom a dá si pozor, aby na naberačke neostal ani kúsok jadranskej zmrzliny navyše, umýva poháre na ktorých sú stopy cudzieho rúžu, zaschnuté tanieriky najskôr namáča, utiera stoly, no jedným očkom stále hľadí na ulicu. Z ruže rastúcej na pergole práve odpadol jeden pudrový lupienok. 

Tribute to Cukráreň Ameti, Prievidza


RADKA:


"Um galão e um bolo de berlim, faz favor," povie Nela rázne. Staršia žena za pultom sa na ňu usmeje a prikývne na znak súhlasu. Nela sa zamyslí, pokrúti hlavou zľava doprava a zakričí na ženu: "E um palmier! Obrigada!" Žena jej pohybom hlavy naznačí, že chápe a po chvíli čakania Nele pristane na stole tanier s obrovskou guľou a krehkým špirálovitým pečivom v tvare motýľa. Mliečna káva k tomu. Nela sa spokojne usmieva lebo ešte pred nedávnom nebola schopná rozoznať jeden koláč od druhého a nie to si ešte pamätať ich názvy. 

Ľudí okolo nej je dosť, všetci rozoberajú počasie lebo po dvoch dňoch vyšlo slnko a z toho je vždy veľká radosť. Nela má pocit, že sa na ňu každý pozerá, že každý vie, že ona nepatrí do tohto portugalského spolku, a že je na nej niečo podivné. Premeriavajú si ju od hlavy k päte. Ona im to vracia priamym pohľadom do očí. Skúmavo pozoruje tváre mužov v košeliach, vrásky starších žien v kvetovaných šatoch a sleduje, kto sa ako mračí, či smeje. 

Myslí na to, že keď zje túto guľu, tak sa sama odgúľa dole kopcom hoci vie, že ju čaká cesta hore. Už si na to zvykla a v duchu je za tie kopce a schody rada lebo má pocit, že aspoň takto bojuje proti celulitíde, a že keby tu žila večne, tak by ju určite nemala. Na druhej strane však má pochybnosti. Vie, že keby tu žila večne, tak by jedla všetky tie sladkosti každý deň a potom by jej tie dlhé prechádzky mestom aj tak nepomohli. Na ďalšej strane tu je však argument, ktorý rada používa v boji za právo jesť sladkosti: keby tu bola bývala žila večne, tak by okrem chôdze hore dole po schodoch a šliapaní do kopcov, predsa surfovala, plávala a bola by tak opálená, že by to skrylo všetky jej nedostatky. To, čo sa odohráva v Nelinej hlave je nevyrovnaný súboj. Nikto z tých ľudí, čo ju pozorujú ani len netuší, nad čím uvažuje. To je koniec koncov dobre. Usrkáva pomaly z kávy, z ktorej sa trochu rozlialo na podšálku, keď ju pani doniesla. 

Teší ju, že na vrchu svojho pohára nemá nejaký premyslený latté art, a že tretia kávová vlna nezasiahla toto mesto ako zemetrasenie. Rovnako sa teší ako znovu nastaví svoju tvár tomu pekelnému slnku, ktoré jej pridá novú vrásku na tvári lebo zásadne nepoužíva opaľovací krém. Pomaly si odhryzáva z gule a cukor, ktorou je obsypaná ma všade. Myslí si, že je to sexy, ale zrejme záleží na uhle pohľadu. Nerobí  nič, len pozoruje šum okolo seba, ktorý o chvíľu ustane.

štvrtok 26. apríla 2018

112. "Mama odišla do Györu za Adamom."

TÁŇA:

Do kufra zo sedemdesiatehosiedmeho zbalila všetky potreby na háčkovanie, lieky na tlak, zo päť nátelníkov, pár výtlačkov krížoviek, dioptrické okuliare a kopu iných nezaujímavých no pre ňu potrebných vecí. Adam je môj starší brat, vraj mu to musí ísť vysvetliť. Vraj ho to samého nikdy nenapadne. Odprevadil som ju na autobus a počkal až kým sa zavrú dvere a zakýva mi svojou malinkou rukou. Adam tam už žije dlho, stará sa sám o seba, mame pravidelne volá (rozhovory sú skôr povrchného charakteru a končia približne po dvoch minútach), pracuje klasicky v reklamke a pičuje na celý svet. Ja som však ten šťastnejší syn. Nemáme rovnakého otca, ja som sa narodil mame ako druhý, nevychovávala ma samého a od decka som mal možnosť vidieť aké to je mať oboch rodičov. Milujúcich sa rodičov. To je dôvod Adamovej žiarlivosti voči mne. Mám to, čo on ako dieťa nikdy nemal. Úplnú rodinu. Lásku. Šťastie. No mama ho teraz v dospelosti obskakuje ako malého. Vyčíta si to, ľutuje ho, vidí kvôli čomu je taký a onaký, prečo sú jeho reakcie neprimerané, prečo ešte nemiloval žiadnu ženu a prečo je aj v tridsiatichtroch rokoch sám. Prečo mu neostali žiadne spomienky do obdobia cca piatich rokoch akoby ani nežil.

Sedela v autobuse a s hnusom sa pozerala na krajinu, ktorej režim jej zdevastoval mladosť a život. Premýšlala nad tým, čo Adamovi povie. Stretli sa v kaviarni pri parku plnom zimozelene. Nezačala úplne najlepšie.

"Poďakuj sa Husákovi."

"Husák ma neporodil a nevychoval."

Tam vraj začal aj skončil ich rozhovor. Adam nechal na stole nejaké forinty, matku pobozkal na čelo a odišiel. Zostala tam sedieť sama. Ešte chvíľu potom sa prechádzala po meste, nazerala do výkladov a necítila nič.

RADKA:


Ráno svietilo slnko priamo na kuchynský stôl, kde mala mama položenú šálku s kávou. Nikdy doteraz som si to nevšimla. Zrejme to bude tým, že o takomto čase ešte snívam o farebných strechách. Sedela tam na rohovej koženkovej lavici a nahlas usrkávala čiernu tekutinu v nočnej košeli s medvedíkom Pú. Nebola veľmi zhovorčivá. V duchu som si vravela, že to bude tým, že takto skoro ráno som ju ešte nezažila, tak neviem, či hovorí veľa, málo a či vôbec. Zatiaľ to vyzerá tak, že vôbec. Sedela som priamo oproti nej, ale akoby som neexistovala, akoby bola myšlienkami niekde úplne ďaleko a pomaly sa k tomu približovala. Odrazu prudko vstala, hodila prázdnu šálku do drezu a odišla do spálne. Chvíľu tam buchotala a šušťala kadečím, čo jej prišlo pod ruku. Po necelej polohodinke vyšla z izby učesaná, oblečená do pohodlného odevu zloženého z teplákov a trička s aplikáciou. V ruke držala šušťáčku ružovej farby. Nikdy predtým som ju nevidela. Nemusím vedieť o všetkom, čo má ukryté vo svojej skrini. Bez slova sa začala obúvať a takmer odišla bez pozdravu.

"Kam ideš??" vykríkla som prekvapene.

"Za Adamom," odpovedala mama pokojne, akoby mi to malo byť jasné z jej rozhodných pohybov.

Bála som sa povedať niečo viac. Adam bol od určitého momentu zakázanou témou v našej domácnosti. Mama ho nevidela vyše roka. Nevidela dokonca ani jeho dcéru, ktorá sa nedávno narodila. Ja som si s ním počas tejto temnej rodinnej doby potajomky písala, posielal mi fotky malej Agnes a opisoval mi ako sa mu žije. Zaujímalo by ma na základe toho, mama prehodnotila svoj názor a rozhodla sa ho navštíviť. Ona bola tá, čo preťala puto. Ona sa príliš nahlas obracala na Boha s otázkami: "Prečo ju tak tresce? Prečo sa práve jej syn začal ťahať s Maďarkou?" Kolegyne v práci ju v tom ešte podporovali. Ešte včera večer bola presvedčená o správnosti svojho hnevu voči prvorodenému a dnes ráno odrazu takýto zvrat. Asi ten slnečný lúč bol osvietením alebo mu len ide vynadať a vráti sa spokojene naspäť. Ostávam doma čakať v napätí ako sa toto(!) skončí!

pondelok 23. apríla 2018

111. Čo by som sa chcela naučiť od cuzdinca / cudzincov

RADKA:


Zamýšľam sa, ale nakoniec to všetko dokážem aj tak, len vymenovať. Čo by som sa chcela naučiť od Camusovho Cudzinca? Chcela by som sa učiť od Meursaulta? Tak nad tým môžem dnes uvažovať aj celý deň... Dajme tomu, že máme na mysli cudzincov s malým c. Och, tieto ranné dvojzmysly. Človek by sa aj zasmial, ale nie je veľmi čomu. Vtip nevychádza. Píšeme ďalej. Ako prvé mi, samozrejme, napadli jazyky a prízvuky. Zvádza to tam lebo je to asi najuniverzálnejšia vec, čo o cudzincovi človek povedať môže. Od tých, čo prirodzene, bez toho, aby ich to učili na kurzoch a aby preháňali, žijú prítomnosťou by som chcela vedieť ako na to. Nuž, ale i nejaký ten fajn recept by sa hodil do zbierky aj niečo o ich životoch a výnimočnosti oblastí, z ktorých pochádzajú.

TÁŇA:

Variť. Elegantne vysedávať celé dni v kaviarňach. Vedieť tráviť čas na čerstvom vzduchu. Chcela by som sa naučiť ich jazyk a spoznať ich kultúru. Objaviť čaro siesty, nazrieť do tienistých kamenných domov. Chcela by som sa od nich naučiť žiť s ľahkosťou. Nezastierať závesy. Spoznať všetky cudzokrajné rastliny, ktoré u nás nerastú. Od Švédov by som sa chcela naučiť umeniu pozorovania vtáctva, od Islanďanov štrikovanie, od Polynézanov zase vnášanie sa na azúrových vlnách, od Mexičanov niečo o agáve. Chcela by som spoznať rôzne kultúry a aspoň nachvíľu s nimi splynúť. Pozrieť si film, ktorého jazyku nerozumiem a nechať si ho vysvetliť. Vypočuť si múdrosti stareniek a starcov. Chcela by som sa naučiť niečo aj o meškaní vlakov v tej ktorej krajine, o tom ako vo večerných hájoch štekajú šakaly, o tom, ako predísť úrazu z ostňov morskej ježice, no aj o tom, ako urobiť ten najlepší olivový olej sveta.

štvrtok 5. apríla 2018

110. Dôsledný pozorovateľ (opis situácie zpoza okna / z balkónu bytu)

TÁŇA:

Pol šiestej ráno, káva zaliata, na kuchynskej linke svieti len malé svetielko a aj to je dobré radšej zhasnúť, aby bolo lepšie vidieť na ulicu. Vonku svitá. Omrvinky sú zo stola dôkladne zhrnuté, dečka zarovnaná a záclona sa jemne veje popri pootvorenom okne.

Na špacírku vychádzajú ako prví psíčkari po svojich obvyklých trasách. Okolo agátu, brezy, do vysokej trávy... Pozrieť, či pri lavičke puberťáci včera večer nevytratili nejaké drobné. A naspäť domov.

Na chodníku pod bytovkou sa to začína hemžiť ľuďmi, ktorí smerujú do práce. Vždy v polhodinovom intervale ich prejde hŕstka. S taškami, ruksakmi, aktovkami aj igelitkami.  Niektorí v družnom rozhovore, iní potichu. Fajčiaci študenti gymnázia. Čašníčky z kaviarní v centre. Šoféri diaľkových spojov. Majiteľky módnych butikov. Zmrzlinári.

Do pol deviatej je na ulici opäť kľud. Káva je dopitá. Čas na telenovelu.

Poobede je rituál podobný. V lete pri otvorenom okne, s kávou, do ktorej sa pridáva poobedná zmes éčok s názvom Cappuccino. Na ihrisku hrajú chlapci futbal, mikiny zaviazané okolo pása a školské tašky hodené ledabolo pri lavičke. Psíčkari sú opäť vonku. Menšie deti skáču gumu alebo si vymieňajú kartičky a ľudia sa vracajú z práce. Igelitové tašky sú plné nákupov, deň sa pomaly končí a je čas naladiť si večerné správy.

RADKA:

 

Sedím na balkóne a dýcham vlhký zimný vzduch. Večerná rutina. Bojím sa, že umriem na turbekulózu, tak si namýšľam, že takáto prevencia ma zachráni. Pouličná lampa svieti slabým, oranžovým svetlom. Vo veľkých mestách tento druh svetla už úplne zmizol! Oproti sebe prichádzajú dve postavy. Ťažko identifikovať vek, či pohlavie. Títo ľudia, ktorí majú nakročené k sebe, sú zababúšení od hlavy k päte. 

Všade navôkol je pokoj, ticho zabudnutej dediny, v ktorej ľudia pôsobia len ako svoje tiene. Je náročné zaostriť a zbadať, čo i len kúsok z ich tváre alebo prameň vlasov. Krok k sebe sa približujúcich postáv je rázny, ale podozrivo pomalý, miestami váhavý. Vzťah postáv je nejasný, vrúcnym by som ho nenazval. Zdá sa mi, že táto chvíľa trvá večne, že zastal čas a ja zhlboka vdychujem a vydychujem mrazivý vzduch do mojich vzácnych pľúc.

Tamtí dvaja sú už takmer pri sebe. Miestom ich stretnutia je práve starý kandeláber z minulého storočia. Zvítavajú sa podaním ruky a letmým objatím. Stoja oproti sebe a vôbec sa nehýbu. Pripadá mi to ako večnosť. Zaspávam...

Vzápätí má preberie podivný, tlmený zvuk. Jedna postava kľačí na kolenách a druha vyťahuje predmet z útrob tela tej prvej. Tá prvá padá na zem, zatiaľ čo tá druhá sa obzerá a pomalým, rozvážnym krokom odchádza. Ja medzitým dýcham rýchlejšie a cítim ako mi ľadový vzduch, plnou silou, vráža do pľúc. Vstávam a presúvam sa do bytu. Beriem do ruky telefón a volám záchranku. Bojím sa o jeho život. Takto sa mi to zdá správne.

štvrtok 29. marca 2018

109. Víkendový cestopis

TÁŇA:


Niekam sa ide. Už dosť dlhú dobu máš v hlave plán. Rada by si využila každú vhodnú príležitosť a spravila víkend čo najlepším. Začneš tým, čo treba oprať. Kde máš asi zakutraný ten batoh, do ktorého si sa chcela zbaliť? Čo na seba? Áno, vieš... Turistika nie je módna prehliadka. No možno bude chvíľku kráčať za tebou a pozerať sa na tvoje pozadie, možno ti bude teplo a ten super sveter si budeš musieť vyzliecť a aj pod ním by si mala rada niečo super. Práčka doprala. Dúfaš, že to, čo si si vybrala aj rýchlo uschne. Chaoticky beháš po byte, polievaš kvety, kefkou si čistíš topánky od blata ešte z posledného výjazdu. Na kuchynskú linku presúvaš veci z chladničky, z rádia hrá reportáž o slovenských kalváriách a práve tento zhon je momentálne tvojou krížovou cestou. Klobása sa skoro sama pod ostrou čepeľou noža rozdeľuje na kúsky a sama sebou vystiela vnútro voňavého a čerstvého rožka spolu s vajíčkom z nejakého „istovoľnéhovýbehu“. Čaj si zaliala a predvídavo preliala do termosky. Vezmeš si pre istotu aj nepremokavú bundu, nič ťa len tak neprekvapí. Film je natiahnutý vo foťáku, tešíš sa na krásne snímky. Nič si si nezabudla? Okuliare do diaľky máš? Varič by bol tiež super, uvariť si kávu niekde na kopci by padlo po túre vhod. Ešte stihneš napiecť aj koláč! Davaj! Za pol hoďku ho máš hotový! Skoro si zabudla mapu? To nemyslíš vážne! Za pätnásť minút sa máte stretnúť vo dvore. Idete autom, nech ste na mieste rýchlo. Odchod bol plánovaný na 08.00, no obaja ste si trošku zdriemli a vyrážate 09.15. Jemne poprchá, orgován bude onedlho v plnom puku, ruksak a bundu si odkladáš do kufra auta, zapínaš si bezpečnostný pás a vyrážate!

O pár hodín sa dozvieš, že by bolo fajn si dať po túre osviežujúci strik alebo pivko, že už ste obaja dlho nespali na horskej chate , a a a.... A je ti jedno, že máš na sebe jedny nohavičky a späť pôjdeš v jemne prepotenom tričku. Že pod perinkou možno budeš musieť spať nahá (úúúúú) a nemáš si čím umyť zuby.  Možno stretnete partiu, ktorá vás pozve na guláš, ktorý vrie v kotlíku neďaleko vášho neplánovaného nocľahu a ty sa budeš musieť zababušená v deke túliť k tomu, ktorý ťa na tento bláznivý výlet zobral a počítať s ním hviezdy. V diaľke si niekto grgne a vzduch bude akousi zvláštnou zmesou noci a borovičky. 

 

RADKA:

 

Dva dni absolútnej slobody bez akéhokoľvek prerušnia. Ešte v piatok večer si zbalíš len to najnutnejšie. Vonku je už celkom teplo, ale leto to ešte stále nie je, takže pribalíš aj nepremokavú bundu a sveter, ktorý si si kúpil na blšáku v Osle. Veľa toho nepotrebuješ, si totiž skromný chlapec, ktorý si vie poradiť. Starostlivo vyberáš knihu z police. Nie je ani hrubá, ani tenká, taká akurát na dva dni absolútnej slobody. Vieš, že to nie je ekologické, že ideš sám, autom, ale... nachádzaš pre to vysvetlenia, nachádzaš pre to pochopenia. Čakajú ťa dva dni absolútnej slobody: "Prepáč Zem, som sebec," vravíš si v duchu zatiaľ čo štartuješ. Napriek tomu, že máš v aute veľa miesta, tak si berieš len pár vecí lebo si skromný chlapec, ktorý si vie poradiť. Tak ti to aspoň vždy hovorievali. Otázne je, že čo z toho, čo sa hovorieva je naozaj tak. Skromný sebec? Si to ty? 

Odbočky, zatáčky, jednosmerky, diaľnice, poľné cesty, lesy, kravy, ovce, sem tam kone, zbúrané domy, plechové chajdy, satelitné taniere, jazerá, kopce, roviny. Prechádzaš všetkým. Rýchlejšie než pomaly sa približuješ k cieľu, ku svojím dvom dňom absolútnej slobody. Svieti slnko, vybral si si dobrý čas. Mozog si nechal doma, naschvál. Vychádzaš z auta a ako utrhnutý z reťaze utekáš smerom k malému rybníku. Odhadzuješ zo seba oblečenie a vrháš sa strmhlav do vody s bahnistým dnom. Nohy sa ti zabárajú, ale to ti nevadí. Okrem toho, že si skromný chlapec, ktorý si vie poradiť, vieš aj fasácky plávať. Tak ti to apoň hovorievali a v konečnom dôsledku to je pravda. Ak vieš aspoň niečo, tak je to plávanie. Pri tom ako vychádzaš z vody nahlas zakričíš. Videl si to vo filme, tak si si povedal, že to skúsiš, že skúsiš, či to naozaj pomáha. Nie si o tom presvedčený. 

Berieš si svoje porozhadzované veci a približuješ sa k mini chajde, ktorá ti má poskytnúť tie vytúžene DVA dni absolútej slobody. Keď skončia, tak sa zase vrátiš na nepohodlnú stoličku umiestnenú pod neónkou a budeš "makať", tak sa tomu u vás hovorí. Nenávidiš to tam. Hej hej, stop it, mozog si predsa nechal doma! Existuje len prítomnosť. Smeješ sa, keď nahlas zakričíš "YOLO". Deň prvý už začal...

streda 21. marca 2018

108. Diktát (variácia školského diktátu)

RADKA:


Ten jeho výraz sa mi vryl do pamäte. Vyzeral ako jednooký had, ktorý svojím mrštným chvostom zhodí všetko zo stola. Bála som sa ho a rovnako som sa bála aj toho, že zničí Alenkinu dózu, v ktorej ukrýva nasušené byliny z celého sveta. To by neprežila! Skočila by pod prvý vlak smerujúci do Mukačeva a naveky zmĺkla. Vydesene som ho sledovala, každý, čo i len malinký pohyb neunikol môjmu trénovanému oku pozorovateľa. Chvíľu sa mi zdalo, že začína vydávať zvuk podobný sykotu, ale to len unikal plyn. Trikrát som za zhlboka nadýchla, aby som mohla na neho zakričať: "Ty to nepočuješ? Uniká predsa plyn!" Tŕpla som hrôzou, že práve teraz niekto zazvoní a bude koniec.

TÁŇA:

Moja mama sedí stále doma. Je veľmi milá, no často bíva zarmútená. Je toho na ňu vela. Má rada medový čaj a strapatého kocúra Mura. Náž prýbitok je umití a čistý. Mydlo v bite nikdy nesmie chýbať! Podlaha je taká lesklá, že sa dá na nej dobre šm(í)ýkať. Mamine nohy slúžia ako priesmyk čiarka cez ktorí sa môžem prešmiknúť. Myšlienka na nejaký špinaví hmys nepricházda do úvahy.  Na myjave žmýka práčka každí deň. Mi zme tu doma a mi zme rodina. Mama, Muro oco a ja.

Michal, sto chíb